Osteopati Nedir ve Yöntemleri Nelerdir?

Osteopati uygulaması 1870’li yıllara dayanan bir yöntemdir. Adrew Taylor Still tarafından geliştirilen bu yöntem günümüzde bilimsel bir tedavi olarak kabul ediliyor ve uygulanıyor. Bu tedavi yöntemi hastalıklara bütüncül bir yaklaşım sunar. Kas ve iskelet sistemindeki rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanılan bir yöntemidir. Kas, eklemler ve omurga bu iskelet sistemindeki yapının temelini oluşturur. Osteopati vücuttaki kaslarda oluşan gerilme ve gerginliğin artışını ve bu problemin yol açabileceği fonksiyon bozukluklarının tespitini yapar ve böylelikle bu gibi kas problemlerinin oluşmasını engeller. Bu yöntem manüel olarak uygulan bir tedavi yöntemidir.

Osteopatik Tedaviler 3 Farklı Uygulama İle Gerçekleştirilir

Paryetal Osteopati: Bu uygulama eklemlerde ve kas iskelet sistemlerinde oluşan rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır. Eklem ve kas tutulmalarından kaynaklı problemler kan akışının eklemlere doğru arttırılmasıyla giderilir. Kaslar, eklemler, bağlar ve bütün kas gruplarını kapsayan bir uygulama alanı vardır. Kilitlenmiş veya fonksiyon bozukluğu oluşmuş eklemlerde ve eklemin çevresinde oluşmuş dokuların tedavisinde yardımcı olur.

Visseral Osteopati: İç organları ve onların bağlantılarını sağlayan dokuları, damarları, sinirleri içeren tedavi türüdür. Organlardaki ufak bir kan akışı kısıtlanmasında dahi sistemde dolaşımın bozulmasına ve genel bedensel rahatsızlıkların oluşmasına sebep olabilir. Bu kısıtlanmaya neden olan koşullar kötü beslenme, günlük yaşam alışkanlıkları, ameliyat sonrası oluşan iç organ hasarları gibi maddeler olabilir. Böylelikle Visseral osteopati iç organlardaki hareket kısıtlılıklarının teşhis ve tedavisinde kullanılır.

Craniosacral Osteopati: Beyinden omuriliğe doğru bütün vücutta bulunan bir hareket ve ritim sistemini kapsar. Bu ritim vücudun bütün fiziksel ritmi ile bağlantılıdır. Craniosacral osteopati beyin-omurilik arası bölgede yaşanan ritimsel bozukluklar sonucu oluşan rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır.

Hangi Hastalıklara Uygulanır?

Osteopati uygulaması çok geniş bir alana sahiptir. Bel, boyun, fıtık, migren, stres sebebiyle oluşan gerginlikler, kronik yorgunluk, spor yaralanmaları, kronik nörolojik hastalıklarda, sindirim sistemi ve dolaşımsal rahatsızlıklar gibi birçok rahatsızlıkta kullanılan bu yöntem etkili bir çözümdür.

Tedaviden Sonra Nelere Dikkat Edilmeli?

Tedavi uygulandıktan sonra omurga yapısını korumak için ağır işler yapılmamalı, ani ve ters hareketlerden kaçınılmalıdır. Gerekli durumlarda egzersiz yapılması uygun görülür. İlgili terapistin yorum ve tavsiyelerine göre sonrası programlanmalıdır.

Paylaş
Sorun Cevaplayalım